Xamarin Kurulumu

Xamarinin ne olduğunu daha önce ki yazılarım da yazmıştım. Xamarini Windows kullanıcıları Visual Studio üzerinden , Mac kullanıcıları ise Visual Studio for Mac üzerinden kullanabilir.

  • Windows kullanıcıları buradan indirebilirler. Ücretsiz bir şekilde kullanmak istiyorsanız Community sürümünü indirmeniz sizin yararınıza olacaktır ama öğrenciyseniz Microsoft size bunları ücretiz olarak sunuyor.
  • Mac kullanıcıları ise buradan indirebilirler.

 

İndirdiğimiz installer dosyasını açıyoruz. Karşımıza böyle bir ekran gelecek.

 

Bende daha önceden hepsi yüklü olduğu için böyle gözüküyor ama siz sadece üzerinde çalışacağınız projeleri seçebilirsiniz. Buradan Xamarini seçiyoruz. Dil paketi olarak da Türkçe kullanamanızı önermem. Eğer varsayılan olarak Türkçe ise dil paketleri kısmın dan İngilizce’yi seçebilirsiniz.

Ardından projelerimizi bir öykünücü yani emülatör üzerinde denemek için bağımsız bileşenler kısmından öykünücüler başlığının altından mutlaka Android için Visual Studio Öykünücüsünü seçmenizi öneririm.

 

Sadece Xamarin işaretlemeniz durumunda 10GB’lık bir alana ihtiyaç duyacaktır. Bazılarınız çok fazla alan kaplıyor diyebilirsiniz ama kullanınca değeceğine emin olabilirsiniz. Sorularınız olursa yorum şeklinde bırakabilirsiniz.

 

One thought on “Xamarin Kurulumu

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.