Microsoft’da 2. Gün

İlk günün vermiş olduğu zihinsel yorgunlukla ama daha hevesli ve bilgiye aç bir şekilde Renaissance Otele 8 de gittim. Açıkçası bilgisayar okuyan kişiler genellikle asosyal olur diye bir söz vardır. ben bunu kendi bölümüm de gözlüyordum ve buradan da herkes kafasını bilgisayarına gömmüş bir şekilde 1 ay biter diyordum ama hiç öyle değil. Katılan 100 kişinin 70’i ile konuşmuşumdur. Herkes birbiriyle etkileşim içinde ve herkes birbirinin projesini dinleyip karşısında ki kişiye fikirler vermekte. Bu hem fikir sahibini hem de karşı tarafın ufkunu açar. Kahvaltımızı yapıp 8:45’te salonda olduk.

Bugünün ilk konuşmacısı Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı ve Ulusal Teknoloji Danışmanı Onur Koç vardı. Buralara nasıl  gediğini , kariyer planlamasının nasıl yapılacağını, yeni mezun birinin ilk işini seçerken nelere dikkat etmesi gerektiğinden bahsetti. Yaratıcı kişilerin küçük yaşlarda ki eğitimde olduğunu , farklı düşünenlerin daha yaratıcı olabileceğini vurguladı.

Onur Koç’un sunumundan sonra Software Development Engineer olan İbrahim Kıvanç uygulama geliştirme teknolojileri hakkında bir sunum yaptı. Bu sunumda bizlere ilk olarak güven aşıladı. Sonrasında ise kendi sitesinde de bulunan slaytları anlattı. Slaytlara buradan ulaşabilirsiniz.  Comfort Zone‘un bir yere kadar olabileceğini aslında eğer rahatsanız hayatınız da bir şeyleri değiştirmeniz gerektiğinden bahsetti. Aslında sürekli çalışmanın da bize zarar verdiğini düşünenlerden. Üniversitedeyken haftanın 6 günü delice çalışırken 1 gününü sadece hobilerine ayırdığından bahsetti. Ayrıca teknoloji bağnazı olmayın da dedi. Çünkü günümüzde programlama dili bilen birisi sadece o dile yoğunlaşmış ve öğrenmek isteyen kişileri diğer dillerin avantajlarını bilmeden sadece birinden bahsediyor. Her programlama dilinin kendine ve platformlara göre artıları eksileri vardır.

İbrahim Kıvanç uygulama geliştirirken bize yardımcı olacak sitelerden, kaynaklardan ve sitelerden de bahsetti. Ben de bunları şöyle bırakayım şuraya :

Ayrıca üzerinde çalışmış olduğum 2 proje var. Xamarin kullanarak geliştirdiğim bu uygulamalardan birini de sizinle paylaşacağım. Takipte kalın.

Öğleden sonra ki konuşmacımız İstventures kurucusu Zafer Parlardı. İlk önce eğitimini anlatarak başladı. Kendisi Hollanda’da üniversiteyi okumuş ve burada her fırsatta çalışmış. Ardından Nike’ı Türkiye’de açmak için memlekete geri dönmüş. Hayatının çoğu bölümünü uçaklarda geçirmiş kendisi. Kendine has bir anlatım tarzı var. Çok akıcı konuşup, hem sempatik hem de komik bir şekilde anlatıyor. Nike’da başarılı olduktan sonra adı  Efsane olan bir Nike ürününün Türkiye’de hiç satmazken Avrupa’da 2. serisinin çıkması da ayrı bir olaydı. Zafer Parlar bir yatırımcı olarak biz de girişimci olmaya hevesli kişiler olarak, girişimcilerde neleri dikkate alırsınız diye bir soru sorduk ve çok güzel cevaplar aldık. Gün Zafer Parlar‘ın konuşması ile bitti.

 

One thought on “Microsoft’da 2. Gün

  1. Gerçekten güzel bir anlatıma sahipsiniz. Yaz okulunun bu sene canlı yayınları yok herhalde. Yazılarınızdan takip ediyoruz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.