.Net Core Nedir ?

Satya Nadella Microsoft CEO’su olduktan sonra çok doğru bir hamle yaparak çoklu platforma öncelik verdi. Bununla birlikte Microsoft Teknolojilerini diğer işletim sistemlerinde de kullandırtmak için harekete geçti. Örnek vermek gerekirse Visual Studio for Mac iyi bir örnek olacaktır. Visual Studio for Mac ile istediğiniz gibi Microsoft Teknolojilerini kullanıp uygulama geliştirebilirsiniz. Tabi ki Microsoft sadece macOS kullananları düşünmedi ve Linux kullanıcıları içinde Visual Studio For Code’u çıkardı. Visual Studio For Code ile istediğiniz dilde geliştirme yapabilirsiniz. Tabi şunu da belirtmekte fayda var Visual Studio for Code bir ide değiş bir editördür. Xamarin ile cross-platform çalışırken Microsoft ayrıca web alanını da düşündü.Bunun için Asp.Net Core adında bir proje ile hem Linux’da hem macOS’da hem de Windows’da istediğiniz gibi web projesi geliştirebilirsiniz.

Temel Özellikler :

  • En temel özellik olarak 3 ana platformda da çalıştığını söyleyebiliriz. Günümüzde çok önemli bir özellik taşır. Çünkü geliştiriciler platformdan bağımsız olarak uygulama geliştirmek ister Microsoft’da bunu düşünmüş olacak ki birçok ide ve editör çıkartıp, teknolojilerini bütün platformlarda kullanılmasını sağlıyor.
  • Açık kaynak kodlu olması. Bu özellik de bir teknolojinin gelişmesi için bence çok önemli çünkü teknolojinin arkasında sadece bir şirket değil bir sürü geliştirici duruyor. .Net Core bütün geliştiriciler tarafından geliştiriliyor diyebiliriz. Siz de kaynak kodlarını Github üzerinden bulabilirsiniz.
  • Nuget paketleri ile kolay bir şekilde geliştirilebiliyor. Örnek vermek gerekirse siz bir özellik eklemek istediniz ama bunun kodlarını yazmak fazlasıyla uzun ve uğraştırıcı. Bunun yerine bir nuget paketi ekleyerek çok kolay bir şekilde projenize entegre edebiliyorsunuz.

Daha fazla bilgi almak istiyorsanız bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.